Hlavní památkou města Brumov Bylnice je bezpochyby středověký hrad Brumov, který patří k nejvýznamnějším hradům na jihovýchodní Moravě. Nachází se na moravskoslovenském pomezí v severovýchodní části Bílých Karpat. Současným majitelem tohoto hradu je město Brumov Bylnice, jeho uživatelem je pak Valašská nadace.
Hrad Brumov byl založen přibližně mezi lety 1210 – 1220, a to markrabětem Vladislavem Jindřichem. V té době byl českým panovníkem Přemysl Otakar I. V roce 1421 datuje listiny na hradě Zikmund Lucemburský, který v té době obsazoval hrady východní Moravy uherskými správci.
Hrad během své existence postihly dva požáry. Ten první v roce 1760, tehdy byl hrad z části opraven. Opravy se ale už nedočkal po druhém požáru v roce 1820, a sedm let později se z hradu stává ruina. Rekonstrukce se hrad ale nakonec přece jen dočkal, ale až v roce 1995. Slavnostní otevření proběhlo 6. května 2000. O rok později, 5. 5. 2001, byl hrad vyhlášen strážním a hraničním hradem Valašského království. Dnes se v této kulturní památce uskutečňují různé kulturní akce.
Dnes můžete ve sklepení horního nádvoří hradu Brumov navštívit výstavu pojednávající o osudu tohoto místa. K vidění jsou zde exponáty, které byly nalezeny při výzkumu. Dolní nádvoří hradu Brumov v současné době slouží ke konání různých kulturních akcí. Nachází se zde totiž malý amfiteátr s pódiem, na němž se pořádají různá divadelní představení, koncerty nebo oblíbený živé šachy hrající se na obří šachovnici. K pravidelným akcím, které se na hradě každý rok odehrávají, patří například Brumovský semafor, O zlatý klíč k broumovskému hrdu, Dětský dnes s rytíři nebo pohádkový hrad.
Na hradě si můžete zakoupit různé občerstvení nebo suvenýry. Prohlídka hradu probíhá samostatně, ale je možné si na místě domluvit komentář o jeho historii pro větší skupiny. Vstupné na hrad vás přijde na 30 Kč. Hrad je přitom veřejnosti přístupný od dubna až do října, a to od úterý do neděle. Hrad se otevírá v 9:00 hod. a uzavírá se v 17:00 hod.. Přestávka probíhá mezi 12 a 13 hodinou.
Na hrad Brumov se můžete dostat například pěšky po žluté, zelené nebo modré turistické značce. Od parkoviště pod hradem na vás čeká asi 300 m dlouhé stoupání s odbočením na sto hradních schodů a pěšinou, po které se dostanete přímo k hradní bráně. Na hrad rovněž vede cyklotrasa, která má číslo 49. K hradu se v neposlední řadě dostanete také vlakem, autobusem nebo samozřejmě autem.
Hrad Brumov je také místem, kde se pořádají různé kulturní a společenské akce. Pořadateli přitom nemusí být jen město Brumov-Bylnice, hrad si může pronajmout téměř každý. Různé akce zde pořádají neziskové či dobrovolné organizace, ale také se zde konají jiné komerční akce, ať už jde o soukromé nebo firemní prezentace. Hrad Brumov je také oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů.
Pokud jde o interiér hradu Brumov, do dnešního dne se dochovala sklepení jižního paláce, jenž byla poměrně nedávno odkryta při archeologickém průzkumu. Toto sklepení je přístupné veřejnosti a vidět v něm můžete expozici nalezeného archeologického materiálu, románský tympanon z bývalé kaple, ale také model celého hradu, jak vypadal v 17. století.
Po prohlídce hradu si můžete udělat výlet do jeho blízkého okolí. Vydat se můžete například do měst Brumov-Bylnice, kde stojí za prohlídku například městské muzeum nebo židovský hřbitov. Výlet si můžete udělat také do nedalekých Valašských Klobouk, kde si můžete prohlídnout městské muzeum. Nedaleko odsud se nachází Ploština, památník místním obětem 2. světové války. Krásný výlet je také na barokní zámek Vizovice.