Přestože Brumov Bylnice je poměrně malá obec, najdete zde mnoho zajímavých pamětihodností, které mají větší či menší význam. Kromě historických a kulturních památek se ve městě a v blízkém okolí nachází také krásné církevní památky.
Zdejší území historického jádra města a dělnická kolonie byly dokonce v roce 1995 vyhlášeny Ministerstvem kultury ČR za památkové zóny. Ve stejném roce došlo k vymezení památkového ochranného pásma významných nemovitých kulturních památek, a to v místní části Sidonie. Konkrétně se jedná o řetězový typ osídlení původní sklářské kolonie se společnými pecemi určenými na pečení chleba.
Ze všech místních památek je asi nejvýznamnější zřícenina královského hradu Brumov pocházející ze 13. století. Hrad se bohužel nedochoval v moc dobrém stavu, během jeho existence ho totiž postihly dva ničivé požáry. Po prvním požáru v roce 1760 byl hrad ještě z části opraven, ale po druhém požáru, který hrad zachvátil v roce 1820, se z hradu Brumov stává ruina. V roce 1995 byly zbytky hradu zakonzervovány a hrad byl zpřístupněn veřejnosti. Dnes se v tomto hradě konají různé kulturní a společenské akce. Velmi oblíbené jsou například živé šachy, které se hrají na obří šachovnici.
Přímo ve městě stojí za zhlédnutí například místní radnice nebo kašna, kterou naleznete v parku na náměstí. Autorem této kašny pocházející z 2. poloviny 19. století, je Josef Ekart. Radnice je místní kulturní památkou a dominantou broumovského náměstí. Během procházky městem můžete obdivovat dobře zachovalé příklady domů lidové architektury jižního Valašska. V neposlední řadě stojí za zmínku také zdejší pivovar, který byl poprvé zmíněn už v roce 1573. Tento nejstarší průmyslový podnik na Valašsku se skládá z několika budov, které byly na konci 19. století přestavěny a zmodernizovány. Úpravy se dočkal také interiér budovy. Sklepy, které jsou součásti pivovaru, jsou vyhloubené v úpatí hradního vrchu. Pivo se zde sice už nějaký ten rok nevaří, ale budovy pivovary, včetně čtyř pivovarských rybníků, tvoří jedinečný památkově chráněný objekt.
Ve městě, ale také v jeho okolí, se nachází také velké množství církevních památek. Najdete zde například krásný kostel sv. Václava pocházející ze 14. století. Tento farní kostel byl vystaven na místě, kde stával malý gotický kostel, který byl ale během staletí přebudován a rozšířen až získal dnešní podobu. Kostel zdobí nástěnné malby a fresky, které pochází od vídeňského malíře J. Reinera. Zvon, který je ozdobou kostela, a který pochází z roku 1671, je zasvěcen Nejsvětější Trojici. Na dřevěné polychromované kazatelně byli původně umístěny sošky evangelistů, které ale byli v roce 1997 ukradeny. V roce 2005 je nahradily kopie.
Na památku obránců města, kteří padli při „kuruckých vojnách“, byla na místě malého hřbitova, kde byli tito obránci pohřbeni, byla postavena kaplička Panny Marie, kterou kdysi zdobila socha Madony z 18. století. Ta byla ale v roce 1995 odcizena. Okolo této kaple jsou vysázeny památné lípy. Právě farní kostel svatého Václava je považován za druhou nejvýznamnější historickou památkou města Brumov-Bylnice. Tento kostel naleznete na jihovýchodní straně tohoto města. Kostel je postaven na volném prostranství, na místě, kde kdysi býval hřbitov. Během vánočních svátků můžete vidět v kapličce svatého Jana Nepomuckého, která pochází z konce 19. století, překrásný vyřezávaný betlém. Ve výklenku této kapličky se nachází soška sv. Jana Nepomuckého.
Při své návštěvě této malebné obce byste neměli vynechat návštěvu zdejšího židovského hřbitova, který je jediný svého druhu v okrese Zlín. Tuto památku, která dokumentuje historii broumovského židovského obyvatelstva, naleznete za městem, v části zvané „Židáky“. První písemná zmínka o tomto hřbitovu pochází z roku 1758, naposledy se zde pohřbívalo v roce 1931. Dnes si zde můžete prohlédnout pamětní desku, která byla odhalena v roce 1993, a která nese jména zdejších židovských občanů, kteří zemřeli v koncentračních táborech.
Město dále zdobí i některé sousoší známých světců. Uvidíte zde například sochu sv. Floriána, který je patronem všech hasičů. Tuto sochu pocházející z roku 1755 naleznete na spodním náměstí. Z roku 1771 pochází barokní socha sv. Gottharda, kterou naleznete v parku na náměstí vlevo od kašny. K významným sochám, které si můžete ve městě prohlédnout, je socha sv. Jana Nepomuckého. Tu nechali postavit v roce 1830 na své náklady místní občané, kteří tak chtěli poděkovat za ochranu před vpády tatarských bojovníků.
Nechybí ani sousoší Nejsvětější Trojice, které naleznete hned naproti radnice v parku. Sousoší pochází z roku 1777, kompletní oprava proběhla v roce 1998. Zavítáte-li na brumovský hřbitov, zastavte se na chvíli u centrálního kříže, na jehož čelní straně podstavce si můžete prohlédnout rokokovou kartuš s erbem roku Illesházyů, kteří brumovskému panství vládli v letech 1727 – 1835.
Součástí města Brumov-Bylnice je i malá vesnice Svatý Štěpán, která se nachází v údolí řeky Vláry. S největší pravděpodobností byla toto vesnice založena v roce 1815. V té době zde tehdejší majitel Brumovského panství hrabě Štěpán Ilešházy zakládá sklářskou huť, kterou pojmenoval právě Svatý Štěpán. Nejvýznamnější zdejší památkou je kaple sv. Jana Nepomuckého, která byla postavena rovněž v roce 1815. Uvnitř této kaple si můžete prohlédnout sochu sv. Jana Nepomuckého a zvonek s reliéfem Madony s dítětem, který pochází z roku 1863.
Od roku 1976 je součástí města Brumov-Bylnice také osada Sidonie, která byla kdysi sklářskou vesnicí. Tato osada vznikla v roce 1788, kdy ji zřídil majitel broumovského panství Jan Křtitel Iléšházy a pojmenoval ji po své manželce, Sidonii Iléšházyové. V této části města se nachází například kaple sv. Martina. Dominantou je ovšem památkově chráněná kolektivní chlebová pec v dělnické kolonii, která se nachází vedle dřevěných řadových domků dokládajících životní úroveň sklářských dělníků z konce 19. století. Chlebová pec pochází ze začátku 19. století a kdysi sloužila ke kolektivnímu pečení chleba sklářů.